ďťż

grueneberg

Słów kilka o akustyce tutejszych mieszkań, czyli … co słychać u sąsiadów.

Jak widać, czyli właściwie - jak słychać, izolacyjność ścian budynków (chyba wszystkich, czyli od B1 do B5) czyni możność udziału w życiu sąsiadów, nawet jeśli kto nie chce tego.
Ponieważ znam pogląd niektórych mieszkańców tego zespołu budynków, to będę polemizować, czy jest to problem całej wspólnoty (a więc zadanie dla Zarządu wspólnoty), czy też jest to problem właścicieli poszczególnych mieszkań. Zdaniem znajomych prawników stosowne roszczenie może wysunąć zarówno cała wspólnota, jako że jest to wada budowlana zachodzącą w obszarze nieruchomości wspólnej (wszystkie stropy wchodzą w skład nieruchomości wspólnej). Ale roszczenie może też wysunąć właściciel danego mieszkania, bowiem wadliwy strop (czyli o niewłaściwej izolacyjności) powoduje wadę danego (konkretnego) mieszkania.

Ciekawym tego problemu polecam lekturę na przykład artykułu „Akustyka i termika ścian wewnętrznych w budynkach wielorodzinnych” na stronach 22 - 25 czasopisma „Przegląd Budowlany” nr 9 / 2009. Czasopismo to można kupić w różnych księgarniach np. na Mokotowie przy ul. Olesińskiej 21 (gdzie również m.in. poradniki o zarządzaniu nieruchomościami). Zaś oszczędni mogą przejrzeć ten miesięcznik w tych bibliotekach, do których każdy wydawca ma obowiązek (ustawowy) dostarczać każdy dziennik i każde czasopismo wychodzące w Kraju. Na terenie Warszawy są to:

- Biblioteka Publiczna przy ul. Koszykowej 26 / 28 (Śródmieście),

- Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Dobra 56 / 66 (Powiśle),

- Biblioteka Politechniki Warszawskiej, pl. Politechniki 1 (Śródmieście).

Ciekawym podstawy prawnej polecam uwadze przepis wykonawczy ustawy Prawo budowlane, czyli rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690 z późn. zmianami), a w szczególności Dział IX tego Rozporządzenia, czyli §§ 323 … 327. Należy pamiętać o Załączniku nr 1 do tego Rozporządzenia, ponieważ tam przywołuje się Normy (w całości lub w części), które tym samym stają się też przepisami prawa. Pośród przywołanych dla ww. paragrafów Norm poleca się uwadze przywołaną do § 325 ust. 2 Normę nr PN-B-02151-3:1999 „Akustyka budowlana - Ochrona przed hałasem - Izolacyjność akustyczna przegród w budynkach …”.
Ciekawych treści danej Normy powiadamiam, że Normy można kupić lub przeglądać w czytelni Polskiego Komitetu Normalizacyjnego. P.K.N. ma siedzibę przy ul. Świętokrzyskiej 14 (wejście B, czyli bliższe ul. Mazowieckiej).

Czy i jakiej rekompensaty żądać w ramach rękojmi (art. 568 § 1 oraz art. 656 Kodeksu cywilnego) za wadę budynku bądź konkretnego mieszkania ? pozostawiam do decyzji każdej Czytelniczce / każdemu Czytelnikowi tego wpisu. Na pewno warto pośpieszyć się z decyzją, bo termin rękojmi może minąć.

Chcącym poznać skalę problemu, czyli samemu dokonać pomiaru bądź zlecić prywatnie ocenę izolacyjności przegród w budynku - niestety, nie będę potrafię powiedzieć, czy skorzystać z jakowej prywatnej firmy? czy może z usług z Politechniki Warszawskiej Wydział Inżynierii Produkcji? czy też z Instytutu Techniki Budowlanej Zakład Akustyki? czy zaangażować Ligę Walki z Hałasem? czy ….?


Nie spodziewam się by niezwłocznie po przeczytaniu tej informacji rzucił się tłum chętnych , ale jeśli kogoś ciekawi „to i owo” o akustyce w budynkach i ma nieco czasu w dniu 18 listopada 2009 roku (od g. 9.00 do ok. 15.00), to za 100,00 zł netto od osoby, poprzez formularz zgłoszeniowy (do pobrania na stronie < www.mediatechnic.pl. >) - może zgłosić się na konferencję szkoleniową „Problemy akustyczne w budownictwie ogólnym” w siedzibie Wyższej Szkoła Menedżerskiej, Warszawa (Praga), ul. Kawęczyńska 36.

Konferencja kierowana jest głównie do architektów, projektantów, firm wykonawczych, inwestorów i inspektorów nadzoru - ale z oczywistych względów nie ma żadnych ograniczeń wstępu dla kogolowiek zainteresowanego.
Celem tej konferencji jest zwrócenie uwagi, że problemy akustyczne występujące w budownictwie są spowodowane brakiem należytej uwagi poświęconej zagadnieniom akustycznym w CAŁYM procesie inwestycyjnym, a nie brakiem możliwości technicznych i technologicznych jakie oferuje rynek materiałów budowlanych i rozwiązań projektowych. Wśród tematów m.in. ocena izolacyjności między mieszkaniami w obecnie realizowanych budynkach na podstawie stosowanych rozwiązań; błędy projektowe i wykonawcze; metody pomiaru i kryteria oceny uciążliwości i inne zagadnienia.
Niniejszym wpisem odpowiadam Sąsiadce na wczorajsze pytanie w windzie zadane: doskonale wiem, że koszty procesu cywilnego zależą od wartości przedmiotu sporu i idą w tysiące dla przedmiotu sporu wartego setki tysięcy (np. wartośc mieszkania, czy chocby spadek jego wartości)

Ale przyjąc jako przedmiot sporu spadek wartości ceny jednego metra kwadratowego mieszkania, czyli kilka tysięcy złotych - to wpis sądowy wyniesie parę set złotych, nieprawdaż?

Acz może mylę się . . . .