ďťż

grueneberg

Witam.
Ktoś kiedyś powiedział na zebraniu, że jak tylko będą podpisane pierwsze akty notarialne to będziemy mogli założyć wspólnotą mieszkaniową i zarządzać sprawami osiedla sami nie prosząc TEGO …. aby łaskawie pozwolił na ochronę itp.
Może ktoś, kto się zna na przepisach o wspólnotach i wytłumaczy, kiedy będziemy mogli ją za wiązać.


Nie chcę być złośliwy, ale na poważny temat to niema chętnych do rozmowy.
JAK zawsze , mysle ze jesli grupa krzykaczy nmie ugryzie tematu wiekszosc bedzie czekala nic nie robiac.Nie wiem co prawda dokladnie jak wyglada to od strony formalnej ale mysle ze zaangazowanie naszego narodu jak zasze jest ogromne

Nie chcę być złośliwy, ale na poważny temat to niema chętnych do rozmowy.
A może by tak samemu coś pogrzebać w przepisach i wrzucić na forum?
Powodzenia,
TW


proponuje zapoznac się z umową, wynika z niej ze nieprędko będziemy mogli zawiązac wspólnotę do przyszłego roku ma nad nami władzę syndyk amoze nawet do 2009
Rozdział 4

Zarząd nieruchomością wspólną

Art. 18. 1. Właściciele lokali mogą w umowie o ustanowieniu odrębnej własności lokali albo w umowie zawartej później w formie aktu notarialnego określić sposób zarządu nieruchomością wspólną, a w szczególności mogą powierzyć zarząd osobie fizycznej albo prawnej.
2. W razie sukcesywnego wyodrębniania lokali przyjęty przez dotychczasowych współwłaścicieli sposób zarządu nieruchomością wspólną odnosi skutek także do każdego kolejnego nabywcy lokalu.
2a. Zmiana ustalonego w trybie ust. 1 sposobu zarządu nieruchomością wspólną może nastąpić na podstawie uchwały właścicieli lokali zaprotokołowanej przez notariusza. Uchwała ta stanowi podstawę wpisu do księgi wieczystej.
3. Jeżeli sposobu zarządu nie określono w umowie, o której mowa w ust. 1, lub w uchwale zaprotokołowanej przez notariusza, obowiązują zasady określone w niniejszym rozdziale.

Art. 19. Jeżeli liczba lokali wyodrębnionych i lokali niewyodrębnionych, należących nadal do dotychczasowego właściciela, nie jest większa niż siedem, do zarządu nieruchomością wspólną mają odpowiednie zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego i Kodeksu postępowania cywilnego o współwłasności.

Art. 20. 1. Jeżeli lokali wyodrębnionych, wraz z lokalami niewyodrębnionymi, jest więcej niż siedem, właściciele lokali są obowiązani podjąć uchwałę o wyborze jednoosobowego lub kilkuosobowego zarządu. Członkiem zarządu może być wyłącznie osoba fizyczna wybrana spośród właścicieli lokali lub spoza ich grona.
2. Zarząd lub poszczególni jego członkowie mogą być w każdej chwili na mocy uchwały właścicieli lokali zawieszeni w czynnościach lub odwołani.

Art. 21. 1. Zarząd kieruje sprawami wspólnoty mieszkaniowej i reprezentuje ją na zewnątrz oraz w stosunkach między wspólnotą a poszczególnymi właścicielami lokali.
2. Gdy zarząd jest kilkuosobowy, oświadczenia woli za wspólnotę mieszkaniową składają przynajmniej dwaj jego członkowie.
3. Zarząd na podstawie pełnomocnictwa, o którym mowa w art. 22 ust. 2, składa oświadczenia w celu wykonania uchwał w sprawach, o których mowa w art. 22 ust. 3 pkt 5, 5a i 6, ze skutkiem w stosunku do właścicieli wszystkich lokali.

Myślę że więcej niż 7 osób podpisało akty notarialne, a więc WSPÓLNOTA JUŻ POWSTAŁA.

A co z wyborem zarządu
Niby tak, ale pozostaje jeszcze Art 27 Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych:

1. W zakresie nieuregulowanym w ustawie do prawa odrębnej własności lokalu stosuje się odpowiednio przepisy ustawy o własności lokali, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.
2. (51) Zarząd nieruchomościami wspólnymi stanowiącymi współwłasność spółdzielni jest wykonywany przez spółdzielnię jak zarząd powierzony, o którym mowa w art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali, choćby właściciele lokali nie byli członkami spółdzielni, z zastrzeżeniem art. 241 i art. 26. Przepisów ustawy o własności lokali o zarządzie nieruchomością wspólną nie stosuje się, z zastrzeżeniem art. 18 ust. 1 oraz art. 29 ust. 1 i 1a, które stosuje się odpowiednio.
3. (52) Przepisów ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali o wspólnocie mieszkaniowej i zebraniu właścicieli nie stosuje się, z zastrzeżeniem art. 241 oraz art. 26.
4. Uchwałę, o której mowa w art. 12 ust. 3 ustawy o własności lokali, podejmuje rada nadzorcza spółdzielni na wniosek większości właścicieli lokali w budynku lub budynkach położonych w obrębie danej nieruchomości obliczanej według wielkości udziałów w nieruchomości wspólnej.
5. Z żądaniem, o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawy o własności lokali, występuje zarząd spółdzielni na wniosek większości właścicieli lokali w budynku lub budynkach położonych w obrębie danej nieruchomości.

Art. 27(1). Przepisy art. 18-27 stosuje się odpowiednio do ułamkowego udziału we współwłasności garażu wielostanowiskowego.

M.in. ten temat poruszaliśmy na spotkaniach z mieszkańcami.
Pan syndyk/jego prawnik twierdzi, że "on nie ma innego wyjścia i MUSI nami zarządzać" (łączymy się w bólu). Szkoda tylko, że wraz z tą "ciężką" pracą nie idzie w parze jakość, a głos mieszkańców jest zupełnie ignorowany. Gdyby pan syndyk występowałby tu jako licencjonowany zarządca nieruchomości - nie zagrzałby długo miejsca. Rynek i standardy zarządzania nie pozwoliłyby mu na to - proste
A tak cóż, mamy co mamy i jeszcze trochę musimy to przetrzymać.

Pozdrowienia i udanego weenedu
MS