ďťż

grueneberg

JUHU

Z racji ze wymyslilem sobie na przedmiot "Stopy metali niezelazych" temat: " Aluminium - zastosowanie w turystyce" chcialem Was prosci o pomoc.

1. Pytanie odnosnie kubków (prosze o wpisywanie odpowiedzi)

a) uzywasz kubka aluminiowego (np naszego nowego kołowego kubka)
b) uzywasz kubka termicznego (z aluminum)
c) uzywasz kubka stalowego (emaliowanego)
d) uzywasz innego kubka

2. Jakich sztućców (niezbędnika) używasz

a) aluminiowych
b) stalowych
c) plastikowych

Jesli macie jakies ciekawe zastosowanie aluminium w turystyce (oprocz kijkow, stelazy do namiotow, naczyn, rowerow, sprzetu wspinaczkowego) to dajcie znac

Dzięki z góry

Pozdro

Wolf


1.c. blacha nierdzewka
2.b. nierdzewka
1.b
2.b
kubek nierdzewny
sztućce nierdzewne

używam menażki aluminiowej (stary model z grubszego alminium) ale od razu mówie że nie polecam przy wiekszym płomieniu na palniku sie wykrzywia denko w skutek naprężeń termicznych. a po paru razach już tak zostaje


1. c
2. b
1. kubek emalia
2. sztućce z nierdzewki
Aluminium - a nie używa się go przypadkiem do produkcji NRC-eta?
No i do nitów w paskach od plecaków, ubraniach...
I w parasolach:))
I stojaków do palników na butlę
I folia alu do kanapek:))
Nie mam więcej pomysłów na razie,
Pzdr
1a
2b
1. c
2. b
1- głównie a) , ale też b) i c)
2- stalowe, najfajniejszy pod słońcem zestaw stołowy z Gerlacha w romby, lata 80
Z aluminium to jest też chyba wiele konserw, zwłaszcza ukochanych przez kursantów pasztetów i paprykarzy No i jak ktoś bierze ze sobą turystyczne piwo, to też jest ono w aluminiowej puszce
A, z aluminium mam jeszcze łopatę śniegową W nartach też jest aluminiowa warstwa, w wiązaniach skiturowych aluminiowe części.
Pozdrowienia
Kuba
Pikne dzięki
1. d (nierdzewka)
2. a (aluminium, bo lekkie)
Ogólnie odchodzi się od aluminium w rzeczach spożywczych - Borowik zawsze mówi, że to powoduje Alzheimera. Wszelkie turystyczne zupki i sosy są w torebkach, których jedną z warstw jest aluminium, ale nie styka się ono z żywnością. Puszki z piwem też coś tam mają takiego złotego napylonego w środku o ile się nie mylę. Nie wiem jak z tabletkami, bo tam też jest folia alu. Najwięcej jest jeszcze chyba aluminiowych menażek, aluminiowy mam też korpus epika. I w kompasie jest aluminium, a nie stal, z oczywistych względów:) Puszki z konserwami są stalowe.
Należy też pamiętać o aluminiowych drabinach używanych przy remontach bacówek;) I aluminiowych śledziach do namiotów. I w starym plecaku miałem aluminiowy stelaż. Proponuję Ci też popytać goprowców o ich sprzęt ratowniczy.
1. c
2. b
W puszkach z piwem wewnątrz jest napylona warstwa lakieru - polimeru epoksydowego. W ten sposób zawartość się nie styka z metalem.
Pozdrowienia
Kuba
No tak, w końcu jest wśród nas specjalista z branży:D

W puszkach z piwem wewnątrz jest napylona warstwa lakieru - polimeru epoksydowego.


Bożesz Ty mój...:) toż to zgroza, czy Ty nas Kuba przypadkiem nie obrażasz?:))
O kurcze, a to sie Profesor zdziwi tym polimerem
Kubek termiczny nierdzewka.
Sztucce nierdzewka + scyzoryk tez nierdzewka.

Kubki kolowe - o ile chodzi o te czerwone sa oczywiscie stalowe. Wszystkie kubki termiczne i termosy sa stalowe nierdzewne. Z reszta ciezko teraz znalezc kubek alu.

Puszki od konserw sa stalowe i pokryte wewnatrz zywica fenolowa. To co pokrywa wewnatrz puszki piwa to chyba jest to samo, raczej nie epoksyd. A piwsko z puszki i tak jedzie aluminium

Nity, przelotki, sprzaczki itd. sa stalowe lub plastikowe (lzejsze, trwalsze i wytrzymalsze).

NRC - cienka warstwa aluminium na folii PE, PVC lub innej (w zaleznosci od typu NRCetki).

Aluminiowe sa Land Rovery GOPRu A przynajmniej ich karoserie.
Witam,

Nawiązując do listu Kuby:

Tak i stąd pojawiający się czasem dziwny smak przechowywanej w puszce zawartości – zwłaszcza w przypadku złocistego, pieniącego się napoju którego nazwy nie wymienię … Niektórzy uczeni utrzymują, że migracja (reakcja, przenikanie, itp.) składników żywicy, do żywności jest co najmniej znaczna (mg/kg) – a czuły smak zaawansowanego konesera wyczuje każdy „dysonans” …

Warstwa żywicy jest bardzo trwała i wyjątkowo efektywnie „opiera się” działaniu czasu i środowiska. Dlatego właśnie warto przed zakopaniem „przepalić” puszkę w ognisku aby usunąć warstwę polimeru. Dodatkowo takie wyżarzenie (czyli normalizowanie dla osiągnięcia równowagi termodynamicznej), ogólnie rzecz ujmując, zmniejsza odporność materiału puszki na korozję. Oczywiście dotyczy to puszek stalowych bowiem aluminium podlega pasywacji (utlenianiu powierzchni) i proces „rozkładu” jest praktycznie zatrzymywany. Onegdaj prowadzone badania na AWF w Warszawie, pokazały, że w sprzyjających warunkach (wilgoć, temperatura) tak przygotowana puszka rozkłada się w ziem, mniej więcej w ciągu 4-5 miesięcy.

Swoją drogą pamiętam ze studenckich czasów (wykład), że opracowanie technologii produkcji wklęsłego denka rzeczonej puszki (aluminiowej) trwało wraz z projektem, testami prawie dwa lata. Całość jest wykonywana w obróbce plastycznej z jednego krążka. Efekt końcowy jest więc wręcz trywialny ale sposób wykonania zdecydowanie nie.

Życząc smacznego podczas konsumpcji zawartości różnorakich puszek,

Pozdrawiam,

Piotr Szulewski