grueneberg
Jak wygląda sprawa aktów notarialnych w b1 i b2 ? Czy juz ktos podpisał? Bo doszły mnie słuchy ze doradcy bankowi sugerują, ze moga być problemy z ta inwestycją i moze to trwac latami bo nie będzie mozna ustanowic hipoteki.
Acha drugie pytanie podobno umowa z buszrem jest bardzo nie korzystna i bank BPH wycofał sie z finasowania kredytów na tę inwestycje od czasu kiedy inwestycję czy ktos orientuje się dlaczego ?
Czym sie rożni umowa zawarta z Syndykiem od umowy z Buszremem
Myśle, że dobrze by było gdybysmy operowali konkretami, zamiast nakrecać niezdrową atmosferę. Określenia "Doszły mnie słuchy", lub "spara może ciągną sie latami", nie wnoszą wg mnie niczego nowego poza niepotrzebnymi nerwami.
Realnym problemem wg mnie jest groźba niepodpisani aktów przed końcem roku. A to z powodu klepnietej wczoraj przez sejm ustawy, wg której znika ulga odstekowa, która dotyczy wszystkich zaciągajacych kredyt mieszkaniowy. Dlatego sądzę, że powinnismy dołozyc wszelkich starań (naciski na odpowiednie osoby) aby podpisanie aktów odbyło sie jeszcze w tym roku.
Nie chce wprowadzać nerwowej atmosfery Wiec chodzi o to iż znajoma osoba weszła w te inwestycję i doradcy kredytowi powiedzieli jej że jest to "samobójcza umowa" i każdy odradza znajomemu tę inwestycję. ( Zanaczam ,ze mam na mysli umowę z Buszremem a nie Syndykiem ) bo wtedy jeszcze np BPH kredytowało te inwestycję.
Ja osobiście jestem przekonana,ze wszytko będzie dobrze bo widac postępy w budowie.
A co do ugli odsetkowej to myslałem że istona jest kwestia daty podpisania umowy kredytowej. Bo jak inaczej wyglądałaby sprawa kredytów na B4 I B5 ?
tzn Kredytowało umowę z Syndykiem
niestety ie liczy sie data podpiusania umowy kredytowej
Z ulgi odestkowej można skorzystać dopiero po zakończeniu inwestycji. Oznacza to, że dokonasz odliczenia dopiero w pierwszym zeznaniu rocznym składanym po uzyskaniu prawa do ulgi, czyli - inaczej mówiąc - w pierwszym zeznaniu składanym po zakończeniu inwestycji. Oczywiście w zeznaniu tym odliczeniu będą podlegały także odsetki zapłacone w czasie trwania inwestycji. Zakończenie inwestycji musi być potwierdzone np. pozwoleniem na użytkowanie budynku mieszkalnego albo umową w formie aktu notarialnego o przeniesieniu na podatnika własności nowo wybudowanego budynku lub lokalu mieszkalnego.
i jeszcze lepsze a własciwie chyba gorsze...
nie wiem czy w ogóle kogokolwiek dotyczy ta ulga, nawet gdyby akt został podpisany w tym roku.
chodzi o pozwolenie na budowę a to zostało wydane już bardzo bardzo dawno temu i to chyba na wszystkie bloki chociaz moze sie myle co trzeba sprawdzic
"Podstawowym warunkiem uprawniającym do skorzystania z przedmiotowego odliczenie jest zakończenie inwestycji przed upływem trzech lat. Bowiem jak stanowi przepis art. 26b ust. 2 pkt 4 ustawy, odliczenie, o którym mowa w ust. 1 tego artykułu, stosuje się, jeżeli: inwestycja wymieniona w ust. 1 została zakończona przed upływem trzech lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym uzyskano pozwolenie na budowę w rozumieniu prawa budowlanego a zakończenie inwestycji nastąpiło nie wcześniej niż w 2002 r- Przy czym zakończenie inwestycji musi być potwierdzone określonym w przepisach prawa budowlanego pozwoleniem na użytkowanie budynku mieszkalnego, a w razie braku obowiązku jego uzyskania - zawiadomieniem o zakończeniu budowy takiego budynku, oraz:
- w przypadku wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej - umową o spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego albo umową o ustanowieniu odrębnej własności lokalu mieszkalnego, których jedną ze stron jest podatnik, albo umową o przeniesieniu na podatnika w domu jednorodzinnego,
- w przypadku inwestycji zakupu nowo wybudowanego budynku (lokalu) mieszkalnego - umową, w formie aktu notarialnego, o przeniesieniu na podatnika własności budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.
W praktyce mogą wystąpić sytuacje, że realizowana inwestycja, z przyczyn niezależnych od podatnika bądź od inwestora (np. spółdzielni mieszkaniowej, developera) nie zostanie zakończona przed upływem trzech lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym uzyskano pozwolenie na budowę, w rozumieniu prawa budowlanego. Jednakże należy uznać, że wstrzymanie rozpoczęcia budowy lub jej kontynuacji, np. na podstawie prawomocnej decyzji administracyjnej lub orzeczenia sądu, nie wstrzymuje biegu terminu, o którym mowa w art. 26b ust. 2 pkt 4 ustawy.
Uprawnienie odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) mieszkaniowego, jakie przysługuje od 1 stycznia 2002 r., jest bowiem przywilejem, z którego podatnicy mogą skorzystać jedynie w określonych warunkach. Niedopełnienie któregokolwiek z warunków określonych przez ustawodawcę powoduje, że podatnik traci możliwość skorzystania z przedmiotowego odliczenia. Termin określony w art. 26b ust. 2 pkt 4 ustawy jest terminem prawa materialnego, od którego przepisy ustawy nie przewidują żadnego wyjątku. Zatem jego bieg trwa nieprzerwanie od momentu, w którym dana inwestycja uzyskała pozwolenie na budowę w rozumieniu prawa budowlanego. "
o ile dobrze pamiętam, pozwolenie na budowę zostało wydane w okolicach roku 2000 (jeśli ktos jeszcze sięga pamięcią do taaaamtych czasów Sp-nia czekała ok. 8 miesięcy na jego wydanie).
MS
Witam,
a ja chcialabym wszystkich uspokoic, pomyszkowalam troche po necie i jak sie okazuje warunek 3 lat od pozwolenia na budowe do czasu zakonczneia inwestycji zostal zniesiony w 2004 roku!!!!! Zniesienie to dotyczy wszystkich za wyjatkiem podatnikow samodzielnie prowadzacych budowe. A my, nabywcy lokali na Slonecznych Skoroszach, nie jestesmy podatnikami samodzielnie prowadzacymi budowe ))
No i bedziemy mogli odliczyc odsetki juz w najblizszym zeznaniu podatkowym, bo przeciez jak sie doczytalam na forum, mamy juz pozwolenie na uytkowanie!!!
Dla ciekawskich podaje link do strony:http://podatki.elfin.pl/index2wz.html?id=podatki/wiadomosci//print.php3&id_artykulu=3015
A ja chciałam tylko napisać że nie wytrzymałami napisałam maila do p. Lenczewskiego w sprawie pozwolenia na użytkowanie. O to co otrzymałam:
Potwierdzam, że decyzjami Nr - IIOT/501/U/2006 i Nr - IIOT/500/U/2006 z dnia 17.10.2006 r. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla m. st. Warszawy wydał pozwolenia na użytkowanie budynków mieszkalnych B1 i B2. Decyzje te stały się w ostatnich dniach ostateczne.
Z poważaniem,
Waldemar Lenczewski
Pozdrawiam serdecznie!
to chyba bardzo ważna i dobra (w końcu) wiadomość. Nie uważacie?
Czyli jeśli jest pozwolenie, to mogą zacząć podpisywać akty notarialne z nami, czyli może do końca roku się wyrobią. Teraz tylko pytanie, czy podpisać akt notarialny jeśli infrastruktura na osiedlu jest nieskończona ? I dlaczego nie zostaliśmy jakoś o tym powiadomieni, że ponad miesiąc temu PINB wydała decyzję ? dziwne to wszystko.....
Aniu,
wydaje mi się, ze akty nie beda podpisywane szybiej niz po oddaniu B3.
Taka teze wysnulam po przeczytaniu pisma od syndyka do stowarzyszenia.
Mam jednak nadzieje, ze sie myle- bardzo bym chciala podpisac akt do konca roku.
Moze ktos juz ma jakas odpowiedz ze spoldzielni?
A moze lepiej zapytac o to w kolejnym mailu do syndyka- tak wlasnie zrobie!
Witajcie Sąsiedzi !
przedwczoraj wysłaliśmy pismo do p.syndyka dot. aktów notarialnych.
Treść zamieszczę dzisiaj wieczorem na forum...niestety zaganiany człowiek jakoś ostatnio
Tak jak piszecie warto też zadawać pytania indywidualnie.
Pozdrowienia
MS
Drodzy Sąsiedzi,
zgodnie z obietnicą zamieszczam treść pisma skierowanego do p.syndyka i wysłanego listem poleconym.
MS
Warszawa, dn. 22 listopada 2006 r.
Stowarzyszenie „Nasze Skorosze”
ul. Broniewskiego 73/184
01-865 Warszawa
Pan
Stefan Lewandowski
Syndyk masy upadłości
Spółdzielni Mieszkaniowej
Lokatorsko – Własnościowej „NOWA”
Al. Jerozolimskie 151
Warszawa
Szanowny Panie,
zwracamy się z uprzejmą prośbą o przedstawienie treści Umowy przeniesienia własności lokalu / stanowiska parkingowego w wielostanowiskowym garażu podziemym, którą będziemy podpisywać w formie Aktu notarialnego z syndykiem masy upadłości SML-W „Nowa” w Warszawie.
Treścią w/w Aktów Notarialnych zainteresowani są mieszkańcy budynków zlokalizowanych przy
ul. Tomcia Palucha 35 i 37, a więc również osoby spoza Stowarzyszenia. W imieniu tych osób prosimy o przesłanie na adres Stowarzyszenia wzoru Aktu Notarialnego, w sposób umożliwiający zapoznanie się z jego treścią przez zainteresowane osoby min. 2 tygodnie przez wyznaczonym terminem jego podpisania. Uważamy, iż każdy z mieszkańców jako strona stawająca do Aktu, ma prawo zapoznać się z jego treścią z odpowiednim wyprzedzeniem, co jest ogólnie przyjętą praktyką na rynku nieruchomości.
Prosimy także o podanie, w jaki sposób mieszkańcy inwestycji w Ursusie będą informowani o terminie i miejscu podpisania Aktu Notarialnego.
Z przykrością pozostaje nam stwierdzić, również na podstawie uwag zgłoszonych nam przez wiele osób - mieszkańców osiedla „Słoneczne Skorosze”, iż część odpowiedzi na pismo Stowarzyszenia z dn. 14 września 2006 r. była zbyt ogólnikowa, przez co pytania te pozostają otwarte.
W imieniu Zarządu Stowarzyszenia „Nasze Skorosze”
podpisy....
Acha drugie pytanie podobno umowa z buszrem jest bardzo nie korzystna i bank BPH wycofał sie z finasowania kredytów na tę inwestycje od czasu kiedy inwestycję czy ktos orientuje się dlaczego ?
Czym sie rożni umowa zawarta z Syndykiem od umowy z Buszremem
Myśle, że dobrze by było gdybysmy operowali konkretami, zamiast nakrecać niezdrową atmosferę. Określenia "Doszły mnie słuchy", lub "spara może ciągną sie latami", nie wnoszą wg mnie niczego nowego poza niepotrzebnymi nerwami.
Realnym problemem wg mnie jest groźba niepodpisani aktów przed końcem roku. A to z powodu klepnietej wczoraj przez sejm ustawy, wg której znika ulga odstekowa, która dotyczy wszystkich zaciągajacych kredyt mieszkaniowy. Dlatego sądzę, że powinnismy dołozyc wszelkich starań (naciski na odpowiednie osoby) aby podpisanie aktów odbyło sie jeszcze w tym roku.
Nie chce wprowadzać nerwowej atmosfery Wiec chodzi o to iż znajoma osoba weszła w te inwestycję i doradcy kredytowi powiedzieli jej że jest to "samobójcza umowa" i każdy odradza znajomemu tę inwestycję. ( Zanaczam ,ze mam na mysli umowę z Buszremem a nie Syndykiem ) bo wtedy jeszcze np BPH kredytowało te inwestycję.
Ja osobiście jestem przekonana,ze wszytko będzie dobrze bo widac postępy w budowie.
A co do ugli odsetkowej to myslałem że istona jest kwestia daty podpisania umowy kredytowej. Bo jak inaczej wyglądałaby sprawa kredytów na B4 I B5 ?
tzn Kredytowało umowę z Syndykiem
niestety ie liczy sie data podpiusania umowy kredytowej
Z ulgi odestkowej można skorzystać dopiero po zakończeniu inwestycji. Oznacza to, że dokonasz odliczenia dopiero w pierwszym zeznaniu rocznym składanym po uzyskaniu prawa do ulgi, czyli - inaczej mówiąc - w pierwszym zeznaniu składanym po zakończeniu inwestycji. Oczywiście w zeznaniu tym odliczeniu będą podlegały także odsetki zapłacone w czasie trwania inwestycji. Zakończenie inwestycji musi być potwierdzone np. pozwoleniem na użytkowanie budynku mieszkalnego albo umową w formie aktu notarialnego o przeniesieniu na podatnika własności nowo wybudowanego budynku lub lokalu mieszkalnego.
i jeszcze lepsze a własciwie chyba gorsze...
nie wiem czy w ogóle kogokolwiek dotyczy ta ulga, nawet gdyby akt został podpisany w tym roku.
chodzi o pozwolenie na budowę a to zostało wydane już bardzo bardzo dawno temu i to chyba na wszystkie bloki chociaz moze sie myle co trzeba sprawdzic
"Podstawowym warunkiem uprawniającym do skorzystania z przedmiotowego odliczenie jest zakończenie inwestycji przed upływem trzech lat. Bowiem jak stanowi przepis art. 26b ust. 2 pkt 4 ustawy, odliczenie, o którym mowa w ust. 1 tego artykułu, stosuje się, jeżeli: inwestycja wymieniona w ust. 1 została zakończona przed upływem trzech lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym uzyskano pozwolenie na budowę w rozumieniu prawa budowlanego a zakończenie inwestycji nastąpiło nie wcześniej niż w 2002 r- Przy czym zakończenie inwestycji musi być potwierdzone określonym w przepisach prawa budowlanego pozwoleniem na użytkowanie budynku mieszkalnego, a w razie braku obowiązku jego uzyskania - zawiadomieniem o zakończeniu budowy takiego budynku, oraz:
- w przypadku wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej - umową o spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego albo umową o ustanowieniu odrębnej własności lokalu mieszkalnego, których jedną ze stron jest podatnik, albo umową o przeniesieniu na podatnika w domu jednorodzinnego,
- w przypadku inwestycji zakupu nowo wybudowanego budynku (lokalu) mieszkalnego - umową, w formie aktu notarialnego, o przeniesieniu na podatnika własności budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.
W praktyce mogą wystąpić sytuacje, że realizowana inwestycja, z przyczyn niezależnych od podatnika bądź od inwestora (np. spółdzielni mieszkaniowej, developera) nie zostanie zakończona przed upływem trzech lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym uzyskano pozwolenie na budowę, w rozumieniu prawa budowlanego. Jednakże należy uznać, że wstrzymanie rozpoczęcia budowy lub jej kontynuacji, np. na podstawie prawomocnej decyzji administracyjnej lub orzeczenia sądu, nie wstrzymuje biegu terminu, o którym mowa w art. 26b ust. 2 pkt 4 ustawy.
Uprawnienie odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) mieszkaniowego, jakie przysługuje od 1 stycznia 2002 r., jest bowiem przywilejem, z którego podatnicy mogą skorzystać jedynie w określonych warunkach. Niedopełnienie któregokolwiek z warunków określonych przez ustawodawcę powoduje, że podatnik traci możliwość skorzystania z przedmiotowego odliczenia. Termin określony w art. 26b ust. 2 pkt 4 ustawy jest terminem prawa materialnego, od którego przepisy ustawy nie przewidują żadnego wyjątku. Zatem jego bieg trwa nieprzerwanie od momentu, w którym dana inwestycja uzyskała pozwolenie na budowę w rozumieniu prawa budowlanego. "
o ile dobrze pamiętam, pozwolenie na budowę zostało wydane w okolicach roku 2000 (jeśli ktos jeszcze sięga pamięcią do taaaamtych czasów Sp-nia czekała ok. 8 miesięcy na jego wydanie).
MS
Witam,
a ja chcialabym wszystkich uspokoic, pomyszkowalam troche po necie i jak sie okazuje warunek 3 lat od pozwolenia na budowe do czasu zakonczneia inwestycji zostal zniesiony w 2004 roku!!!!! Zniesienie to dotyczy wszystkich za wyjatkiem podatnikow samodzielnie prowadzacych budowe. A my, nabywcy lokali na Slonecznych Skoroszach, nie jestesmy podatnikami samodzielnie prowadzacymi budowe ))
No i bedziemy mogli odliczyc odsetki juz w najblizszym zeznaniu podatkowym, bo przeciez jak sie doczytalam na forum, mamy juz pozwolenie na uytkowanie!!!
Dla ciekawskich podaje link do strony:http://podatki.elfin.pl/index2wz.html?id=podatki/wiadomosci//print.php3&id_artykulu=3015
A ja chciałam tylko napisać że nie wytrzymałami napisałam maila do p. Lenczewskiego w sprawie pozwolenia na użytkowanie. O to co otrzymałam:
Potwierdzam, że decyzjami Nr - IIOT/501/U/2006 i Nr - IIOT/500/U/2006 z dnia 17.10.2006 r. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla m. st. Warszawy wydał pozwolenia na użytkowanie budynków mieszkalnych B1 i B2. Decyzje te stały się w ostatnich dniach ostateczne.
Z poważaniem,
Waldemar Lenczewski
Pozdrawiam serdecznie!
to chyba bardzo ważna i dobra (w końcu) wiadomość. Nie uważacie?
Czyli jeśli jest pozwolenie, to mogą zacząć podpisywać akty notarialne z nami, czyli może do końca roku się wyrobią. Teraz tylko pytanie, czy podpisać akt notarialny jeśli infrastruktura na osiedlu jest nieskończona ? I dlaczego nie zostaliśmy jakoś o tym powiadomieni, że ponad miesiąc temu PINB wydała decyzję ? dziwne to wszystko.....
Aniu,
wydaje mi się, ze akty nie beda podpisywane szybiej niz po oddaniu B3.
Taka teze wysnulam po przeczytaniu pisma od syndyka do stowarzyszenia.
Mam jednak nadzieje, ze sie myle- bardzo bym chciala podpisac akt do konca roku.
Moze ktos juz ma jakas odpowiedz ze spoldzielni?
A moze lepiej zapytac o to w kolejnym mailu do syndyka- tak wlasnie zrobie!
Witajcie Sąsiedzi !
przedwczoraj wysłaliśmy pismo do p.syndyka dot. aktów notarialnych.
Treść zamieszczę dzisiaj wieczorem na forum...niestety zaganiany człowiek jakoś ostatnio
Tak jak piszecie warto też zadawać pytania indywidualnie.
Pozdrowienia
MS
Drodzy Sąsiedzi,
zgodnie z obietnicą zamieszczam treść pisma skierowanego do p.syndyka i wysłanego listem poleconym.
MS
Warszawa, dn. 22 listopada 2006 r.
Stowarzyszenie „Nasze Skorosze”
ul. Broniewskiego 73/184
01-865 Warszawa
Pan
Stefan Lewandowski
Syndyk masy upadłości
Spółdzielni Mieszkaniowej
Lokatorsko – Własnościowej „NOWA”
Al. Jerozolimskie 151
Warszawa
Szanowny Panie,
zwracamy się z uprzejmą prośbą o przedstawienie treści Umowy przeniesienia własności lokalu / stanowiska parkingowego w wielostanowiskowym garażu podziemym, którą będziemy podpisywać w formie Aktu notarialnego z syndykiem masy upadłości SML-W „Nowa” w Warszawie.
Treścią w/w Aktów Notarialnych zainteresowani są mieszkańcy budynków zlokalizowanych przy
ul. Tomcia Palucha 35 i 37, a więc również osoby spoza Stowarzyszenia. W imieniu tych osób prosimy o przesłanie na adres Stowarzyszenia wzoru Aktu Notarialnego, w sposób umożliwiający zapoznanie się z jego treścią przez zainteresowane osoby min. 2 tygodnie przez wyznaczonym terminem jego podpisania. Uważamy, iż każdy z mieszkańców jako strona stawająca do Aktu, ma prawo zapoznać się z jego treścią z odpowiednim wyprzedzeniem, co jest ogólnie przyjętą praktyką na rynku nieruchomości.
Prosimy także o podanie, w jaki sposób mieszkańcy inwestycji w Ursusie będą informowani o terminie i miejscu podpisania Aktu Notarialnego.
Z przykrością pozostaje nam stwierdzić, również na podstawie uwag zgłoszonych nam przez wiele osób - mieszkańców osiedla „Słoneczne Skorosze”, iż część odpowiedzi na pismo Stowarzyszenia z dn. 14 września 2006 r. była zbyt ogólnikowa, przez co pytania te pozostają otwarte.
W imieniu Zarządu Stowarzyszenia „Nasze Skorosze”
podpisy....